Pamjet shokuese të anijes së mbytur/ Nxirren të pajetë 60 emigrantë në Itali, 12 prej tyre ishin fëmijë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 27.02.2023, 09:59

Një ngjarje e rëndë, që shqiptarëve u kthen kujtimet e dhimbshme të viteve 1990, ka ndodhur në ujërat e Italisë, aty ku dhjetëra emigrantë janë mbytur në përpjekje e sipër për të zbarkuar në Itali, ku do të synonin të krijonin një jetë të re.

Plot 60 emigrantë janë nxjerrë të pajetë nga deti, pas mbytjes së një anijeje në brigjet e Crotones në jug të Italisë. Mediat italianë raportojnë se 12 prej të vdekurve janë fëmijë, 21 janë gra dhe 27 të tjerët janë burra.

Mes viktimave raportohet të jenë edhe dy binjakë të vegjël dhe një 1-vjeçar i gjetur pa shenja në plazh. Ndërkohë, 81 persona janë arritur të shpëtohen. 22 prej tyre janë në spital, teksa një prej të shpëtuarve është në gjendje të rëndë.

Pjesa tjetër janë të vendosur në qendrat e posaçme për azilkërkuesit. Nuk ka ende një specifikim se nga vinin emigrantët, por dyshimet më të mëdha janë për Lindjen e Mesme dhe Afrikën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit