Trafikanti shqiptar i drogës deportohet dhe kthehet me gomone në Britani, jeton pranë një çerdhe fëmijësh

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.02.2023, 00:23

Një trafikant shqiptar i deportuar në vitin 2020 është kthyer fshehurazi në Britani.

Armand Gjyriqi ishte një nga 12 kriminelët e deportuar në vitin 2020 si pjesë e politikës së tolerancës zero të ish-Sekretares Priti Patel, kundër emigrantëve që kërcënojnë sigurinë kombëtare të Britanisë.

Por DailyMail ka zbuluar se Gjyriqi, 30 vjeç, rihyri ilegalisht në Britani vitin e kaluar me gomone duke pretenduar se ishte viktimë e trafikantëve.

Sipas mediave britanike Gjyriqi është një nga afro 1000 kriminelët e rrezikshëm(mes tyre vrasës, përdhunues dhe tregtarë droge), të cilët kanë kaluar ilegalisht Kanalin dhe jetojnë në komunitet.

Gjyriqi mbërriti në Britaninë e Madhe në vitin 2000 dhe iu dha leja e kufizuar për të qëndruar, e cila u rinovua deri në vitin 2017, kur u dënua për shitjen e kokainës dhe u dënua me tetë vjet. Ai bëri më pak se gjysmën e këtij dënimi para se të lirohej dhe u deportua në Shqipëri në vitin 2020.

Por ai u kthye dhe hipi në një varkë të vogël nga Franca në maj 2022, duke mbërritur në Dover. Ai u arrestua për shkeljen e urdhrit të tij të dëbimit dhe kaloi katër muaj në paraburgim përpara se të transferohej në paraburgimin e imigracionit.

Ai kërkoi azil, duke thënë se ishte viktimë e trafikantëve të njerëzve dhe aplikoi për lirim me kusht ndërsa çështja e tij ishte duke u proceduar.

Gjyriqit i është vënë një byzylyk elektronik dhe është liruar për të jetuar me kushëririn e tij Besmir në Bolton. Shtëpia e tyre me tarracë prej 175,000 £ është pranë çerdhes Happitots, e cila kujdeset për 26 fëmijë nën katër vjeç.

Javën e kaluar autoritetet e gjetën shqiptarin në lavazhin e kushëririt të tij Besmirit, pavarësisht se nuk i lejohet të punonte. Ai konfirmoi identitetin e tij, por nuk iu përgjigj asnjë pyetjeje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit