Paralajmërohet rikthimi i tarifës së lirë ditore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.02.2023, 16:46

Është gjithnjë e më e sigurt se nga kjo verë mund të rikthehet tarifa e lirë ditore për amvisëritë. Rënia e çmimeve në bursat e energjisë elektrike, ulja e kërkesës, por edhe rritja e prodhimit të energjisë nga objektet vendore janë arsyet që qytetarët të kenë edhe një herë mundësinë për të shfrytëzuar energjinë e lirë nga ora 14 deri në 16. Në intervistë për emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat, ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi tha se nuk dëshiron të japë premtime që tani, por ka sinjale pozitive.

“Për momentin ka hapësirë, por duke marrë parasysh zhvillimet në sektorin e energjisë, duhet të presim deri në fund të majit për të pasur të dhënat për pesë muajt e parë, dhe pas muajit të gjashtë të bëhet një përllogaritje sa i përket rritjes së çmimit të energjisë elektrike. Kjo nuk do të ndodhë, por përveç kësaj duam t’u japim hapësirë qytetarëve dhe veçanërisht pensionistëve që në atë kohë janë në shtëpi apo të papunëve, ta shfrytëzojnë energjinë e lirë”, tha Kreshnik Bekteshi Ministër i Ekonomisë.

Megjithatë, Bekteshi thotë se fjalën e fundit do ta ketë Komisioni Rregullator i Energjetikës. Kur të shpallet çmimi i ri i energjisë elektrike për shfrytëzuesit e tregut të rregulluar për gjashtëmujorin e dytë, atëherë duhet të merret vendim për kthimin e tarifës së lirë ditore.

“Vendosja e tarifës së lirë nënkupton ulje prej 5 për qind të çmimit total të konsumit familjar. Këtë e shohim në një paketë me ndryshimet në çmimin e energjisë elektrike. Nëse TVSH-ja rritet nga 10 në 15 për qind, do të thotë më shumë të ardhura në buxhet”, thonë nga Komisioni Rregullator Energjetik.

Vitin e kaluar, tarifa e lirë ditore u anulua me arsyetimin se shtetit i kushton 15 milionë euro në vit, që në krizë energjetike paraqet një kosto të madhe. Që nga fillimi i janarit, tarifa e lirë e natës është bërë më e shtrenjtë për 9%.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit