OBRM-PDUKM: Prokuroria të hetojë rastin e shtëpisë së Taravarit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 26.02.2023, 11:49

OBRM-PDUKM-ja opozitare edhe sot ka vazhduar me akuzat ndaj qeverisë dhe partnerëve të ardhshëm të kryeministrit Kovaçevski në qeveri. Nga kjo parti, cak i sulmeve sërish ishte shtëpia e kreut të ASH-së, Arben Taravari në lagjen Taftalixhe në Karposh të Shkupit.

“Arben Taravari ka raportuar në vitin 2021 se ka blerë një shtëpi për 150 mijë euro. Nuk diskutohet, nëse nuk e shihni shtëpinë dhe vendndodhjen. Gjegjësisht, bëhet fjalë për një shtëpi në lagjen elitare Taftalixhe të Shkupit, prej 260 m2, ku sipërfaqet e banimit shkojnë nga 1500 deri në 2000 euro. Kur bëhet matematika e thjeshtë, shtëpia e Taravarit shkon deri në gjysmë milioni euro. Pas vërtetimit të fakteve se shtëpia e Taravarit kap vlerën deri në gjysmë milioni euro, lind pyetja se kush ka interes dhe pse ta shesë shtëpinë për 150 mijë euro dhe me këtë të humbasë 350 mijë euro”, thuhet në reagimin e partisë së Mickoskit.

Nga kjo parti përmendin edhe shtëpinë e kandidatit të propozuar për Ministër të Shëndetësisë nga ASH, Fatmir Mexhiti, në të njëjtën lagje me Taravarin.

“Pikërisht përballë shtëpisë së Taravarit ndodhet një shtëpi në pronësi të kumbarit të tij, Fatmir Mexhitit, ministër i propozuar i Shëndetësisë. Si i blenë Taravari dhe Mexhiti dy shtëpitë e tyre të blera në një vit e gjysmë dhe a janë pjesë e një tregu politik? A e sollën Kovaçevski dhe Grubi Taravarin në qeveri përmes korrupsionit politik”, thuhet më tej në reagim.

Prokuroia Publike sipas OBRM-PDUKM-së, duhet të marrë iniciativën dhe të hetojë rastin e shtëpive në lagjen elitare në Taftalixhe të Shkupit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit