Korea e Veriut: Burg për prindërit që lejojnë fëmijët të shohin filma të huaj

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 26.02.2023, 01:09

Prindërit në Korenë e Veriut që lejojnë fëmijët e tyre të shikojnë filma të suksesshëm të Hollivudit janë paralajmëruar se do të dërgohen në kampet e burgut.

Edhe pse në të kaluarën, prindërit mund të shpëtonin me një paralajmërim serioz nëse fëmijët e tyre kapeshin duke parë filma të huaj, tani gjërat kanë ndryshuar.

Pheniani tani ka përshkallëzuar përpjekjet e tij për të hequr qafe të gjitha mediat e huaja nga vendi i Azisë Lindore duke u thënë prindërve se do të përballen me ndëshkime të rënda nëse fëmijët e tyre gjenden duke parë filma të paligjshëm nga jashtë shtetit.

Prindi i një fëmije të kapur duke parë filma të huaj ose programe televizive do të dërgohet në një kamp burgu për gjashtë muaj. Ndërkohë fëmijët që kapen duke parë filma të importuar mund të përballen me deri në pesë vjet shërbim në një kamp burgu.

Mediat e huaja, veçanërisht çdo gjë që konsiderohet si 'perëndimore', është rreptësisht e ndaluar në Korenë e Veriut.

Zhdukja e mediave të importuara dhe kulturës popullore besohet se është themeluar mbi frikën se brezat e rinj brenda Koresë së Veriut do të ndikohen kur ekspozohen ndaj burimeve të jashtme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit