Bosi i mafias italiane arratiset nga burgu i sigurisë së lartë, dalin pamjet e arratisjes me çarçafë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.02.2023, 22:39

Bosi i mafias ‘Gargano’, Marco Raduanos ka arritur të arratiset nga burgu i sigurisë së lartë “Badu 'e Carros” në Itali.

40 vjeçari, nga Pulia, një element kryesor i krimit të organizuar në Gargano dhe në krye të një klani të mafies Vieste (klani Raduano), u arratis dje, më 24 shkurt. Ai u arratis nga burgu falë disa çarçafëve të cilit i lidhi si litar dhe kaloi murin rrethues të burgut. Ai është larguar me një makinë që e priste jashtë burgut.

Burgu i Badu 'e Carros është një burg i sigurisë maksimale ku burgosen terroristë dhe mafioz të ndryshëm dhe nga i cili askush nuk ka shpëtuar ndonjëherë. Pikërisht për këtë arsye të gjithë duan të dinë se si Raduano arriti të shpëtojë kaq lehtë.

Marco Raduano, i quajtur 'tullumbace' është një anëtar i lartë i klanit homonim Montanari, hegjemonist në zonën e Garganos dhe më gjerë. Ai “krenohet” me një karrierë shumë të gjatë kriminale dhe ka dënime që duhet të përfundojë në vitin 2046 për trafik droge me rrethana rënduese mafioze, vrasje, krime kundër personit, kundër pronës dhe në fushën e armëve dhe drogës.

Menjëherë pas alarmit, në Sardenjë u ngritën disa pika kontrolli edhe në porte dhe aeroporte.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit