Është diagnostikuar me sëmundjen e rëndë të kancerit, Roberti 18-vjeçar ka nevojë për ndihmë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 25.02.2023, 15:22

Robert Gashi nga Prishtina ka nevojë më shumë se kurrë për ndihmën e shqiptarëve, kudo ndodhen ata. I riu 18-vjeçar vuan nga Limfoma Burkitt një lloj neoplazish malinje të përfshirë në grupin e limfomave jo-Hodgkin dhe që shfaqet kryesisht tek fëmijët dhe adoleshentët. Zhvillimi i limfomës Burkitt shoqërohet me mangësi në funksionimin e sistemit imunitar.

E ëma e Robertit e cila nuk ka mundësi ekonomike, kërkon që të gjithë të bëhen bashkë dhe të ndihmojnë sado pak që i biri i saj t’i rikthehet jetës normale dhe të jetojë i shëndetshëm. Roberti kërkon një trajtim jashtë vendit për kurimin e kësaj sëmundje qw ka, teksa trajtimi kushton 150 mijë euro dhe kurimi i tij mund të zgjas për një vit.

“O bir do shërohesh o bir, shqiptarët po luten për ty. Kanë shpëtuar shumë fëmijë e dashtë Zoti edhe ty do të shpëtojnë. Do të bëhemi të fortë në këtë sprove, bëj durim e qëndro i fortë. Unë të rrita e vetme, përballova çdo sfide o bir, por për këtë sëmundje nuk i ka mundësitë mami,” janë këto fjalët prekëse të nënës që i drejtohet të birit, Robertit 18 vjeçar nga Prishtina, i cili vuan nga kanceri Limfoma Burkitt.

Gofundme: KLIKO KËTU!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit