Luani i kopshtit zoologjik mjet për video Tik-Toku/ Dy të rinj e keqtrajtojnë, kujdestarët në gjumë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 25.02.2023, 12:10

Vetëm para disa muajsh, në Tiranë u hap kopshti i ri zoologjik, pasi ai i vjetri ishte shndërruar në një ferr për kafshët, që jetonin me një fije të hollë mes ngordhjes dhe mbijetesës. Gjithsesi, as te i riu bashkisë së Tiranës nuk po i shkojnë gjërat fort mirë.

Në një kopsht zoologjik mund të vijnë persona të ndryshëm, ndonjë prej tyre edhe më “kafshë” se vetë kafshët dhe pikërisht këtu nis puna e kujdestarëve të kopshtit zoologjik, që duhet të sigurohen që kafshët të jetojnë në kushte sa më normale dhe të mos dhunohen apo shqetësohen nga njerëzit.

Para pak muajsh, disa djem u gjuanin me gurë kafshëve, ndërsa së fundmi në një video të mbërritur në redaksinë e “JOQ Albania”, dy djem ngacmojnë luanin e kopshtit zoologjik me shkopinj për të ngjallur reagimin e tij dhe për nxjerrë një video sa më të pëlqyer nga ndjekësit e Tik-Tokut.

Përveçse i krijojnë stres kafshës, një shkak direkt i ngordhjes në mënyrë të parakohshme, dy të rinjtë rrezikojnë ta dëmtojnë edhe në pjesën e gojës. Qytetari që ka dërguar videon në redaksinë tonë, bën me dije se dy të rinjtë e kanë keqtrajtuar luanin për rreth 40 minuta pa ndalim.

Gjatë gjithë kësaj kohe asnjë mbikëqyrës i kopshtit zoologjik nuk është shfaqur për të larguar dy të rinjtë. Përveç anës çnjerëzore të të rinjve, vihet re gjithashtu se luani është izoluar në një hapësirë shumë të vogël, duke bërë që kafsha të jetojë në kushte tërësisht jo ideale, pa asnjë element të jetesës normale.

Gjithashtu, kopshti i ri zoologjik i Tiranës nuk shquhet aspak edhe për trajtimin mjekësor të kafshëve dhe ushqimin që u servirin egërsirave. Pas këtij denoncimi kërkohet me patjetër një reagim dhe identifikimi i dy djemve dhe vënia para ligjit për veprimin e kryer.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit