Vrasja e të riut në Klinë, dëshmitari tregon se çka pa natën kritike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.02.2023, 21:18

Në gjykimin ndaj të akuzuarit Fatlum Deliu, i cili po akuzohet për vrasjen e tani të ndjerit V. B, dëshmitari Taulant Berisha, tha se e kishte parë viktimën kur ishte rënë në tokë pas gjuajtjeve.

Këtë deklarim dëshmitari Berisha e bëri në seancën e së premtes në Gjykatën Themelore në Pejë, i cili tha se natën kritike kishte qenë tek lokali “Day by Day”, me vëllan e tij, dhe në një moment afër lokalit kishte dëgjuar katër persona të fjalosen mes vete, raporton “Betimi për Drejtësi”.Sipas tij, pas disa minutave, dy nga ta kishin vrapuar nga drejtimi i bankës NLB, dhe dy të tjerë kishin hipur në veturë.

Dëshmitari, lidhur me ngjarjen tha se ishte duke u dal nga kafiteria kur e ka dëgjuar dy të shtëna, ku sipas tij, me dëgjimin e të shtënës së parë njëri nga dy personat që kishin vrapuar në drejtim të bankës kishte rënë në tokë dhe tjetri kishte ikur në drejtimin tjetër.

Personat tjerë pas gjuajtjes, dëshmitari tha se kanë hipur në veturë dhe janë nisur në drejtimin tjetër kah Policia.

“Personi i vrarë ka qenë përballë lokalit ku isha ulur tek disa shkallë të objektit “Bonita” dhe vendi ku u panë personat duke u fjalosur dhe vendi ku ka rënë personi kanë qenë afër”, tha dëshmitari Berisha.

Tutje, ai shtoi se viktima kishte qenë i shtrirë afër veturës së tij të parkuar përballë lokalit, e që pastaj disa persona i kanë kërkuar që ta largonte veturën nga aty, e ku sipas tij, i njëjti më pas kishte vazhduar për në shtëpi e që të nesërmen e kishte vërejtur se vetura e tij ishte dëmtuar nga plumbat.

Pas dëgjimit të dëshmitarit, kryetarja e trupit gjykues, Nushe Kuka-Mekaj, bëri të ditur se të ftuar kanë qenë edhe ekspertet e balistikes dhe AND-së, por sipas arsyetimit të eksperteve ata kanë ngatërruar datën.

Nga këto gjykata e vlerëson dëgjimin e domosdoshëm të ekspertëve që të sqarohen lidhur me provat dhe që nuk janë ekzaminuar asnjëherë rrobat e të pandehurit e në veçanti kërkojnë të zmadhohet dhe të qartësohet pamja e video-incizimeve.

Seancat e radhës u caktuan me 20 dhe 21 prill të këtij viti.

Ndryshe, sipas aktakuzës të ngritur më 4 korrik 2022 nga Prokuroria e Pejës, i pandehuri Falum Deliu ngarkohet se më 16 qershor 2021, në Klinë ka privuar nga jeta V.B., dhe me dashje ka vënë në rrezik jetën e personave tjerë për shkak të një mosmarrëveshje të vazhdueshme për rreth një javë që kishin me Valdrin Balaj, vëllain e tani të ndjerit V.B.

Sipas aktakuzës i pandehuri kishte qenë nën shoqërimin e vëllait të tij të mitur dhe vërejnë vëllezërit V.B dhe Valdrin Balaj, ku pastaj i pandehuri nga brezi nxjerr revolen e tij të tipit “M57” dhe në distancë rreth 20 m shtie tri herë në drejtim të viktimës duke e goditur atë me një predhë në pjesën e pasme të kokës dhe duke e rrezikuar edhe jetën e V.B.

Me këtë, ngarkohet se ka kryer veprën penale “Vrasje e rëndë” nga 173, par.1, pika 1.5 të Kodit Penal.

Po ashtu i pandehuri ngarkohet për armëmbajtje pa leje dhe atë pistoletë të llojit “M57”, një karikator dhe katër fishekë.

Me këtë, ngarkohet se ka kryer veprën “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”, nga neni 366, par.1 të KPRK-së.

Kurse, i mituri R.D., sipas Prokurorisë ngarkohet për përdorim të armës dhe armëmbajtje pa leje, pasi thuhet se kur vëllai i të ndjerit kishte filluar të ikte, kishte shtënë më armë në ajër sepse frikësohej se mund të sulmohej.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit