SKANDALI/ Erion Veliaj i jep drejtorit të tij në Bashki grante nga 30 MILION Lekë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 24.02.2023, 15:57

Drejtori i Teknologjisë së Informacionit të Bashkisë Tiranë përfiton nga fondet e Bashkisë Tiranë, nëpërmjet “Shoqatës Jo Fitimprurëse” të bashkëshortes

Ermir Puka, Drejtori i Përgjithshëm i Teknologjisë së Informacionit të Bashkisë Tiranë nuk mjaftohet me pagën prej 1 milion e 300 mijë lekë që e merr nga taksat e qytetarëve, por ka vjelë çdo vit fondet publike të Bashkisë Tiranë duke i qarkulluar brenda rrethit familjar.

I vetshpalluri “i mbrojturi” i kryetarit, i jep vetes të drejtë të ngjyejë duart në milionat e fondeve të Bashkisë Tiranë.

Në çdo datë të caktuar të çdo muaji mblidhet Këshilli Artistiko-Kulturor për të vlerësuar thirrjet për “Aplikim për mbështetje për projekte kulturore-artistike sportive, rinore dhe turistike”.

Në të dhënat zyrtare të Drejtorisë së Përgjithshme të Thesarit, në 3-vjeçarin e fundit vitet 2019-2022, Shoqata “Qendra Shqiptare për Zhvillim të Qëndrueshëm” “Albanian Sustainable Development Organization” “A.S.D.O”, me NIPT L12317451Q me themeluese dhe përfituese të vetme bashkëshorten e tij Ada Ilia, ka përfituar për tre vite radhazi, projekte kulturore-rinore me vlerë nga 20 MILIONË LEKË deri në 30 MILIONË LEKË e mbi 142 MILIONË Lekë transaksione në total nga institucionet shtetërore.

Më poshtë të dhënat zyrtare të Thesarit:

Sipas Historikut të Regjistrit të OJF-ve, pranë Gjykatës se Rrethit Gjyqësor Tiranë, me datë 19.05.2017, Ermir Puka është larguar nga pozicioni i Drejtorit Ekzekutiv të Shoqata “Qendra Shqiptare për Zhvillim të Qendrueshëm” “Albanian Sustainable Development Organization” “A.S.D.O”, pas punësimit në Bashkinë e Tiranës me misionin e qartë për të përfituar nga fondet publike të Bashkisë Tiranë duke përdorur “Shoqatën Jo-fitimprurëse” të bashkëshortes së tij, Ada Ilia.

Kjo përbën shkelje të hapur të ligjit dhe moralit që Kryetari pretendon të ketë nga stafi i tij dhe e proklamon në media si arritje duke e justifikuar Bashkinë Tiranë si më të “ndershmen” kur drejtorët e tij vjedhin vetë brenda institucionit ku punojmë.

Kryetar më emëro drejtor të të ngjaj i thonë këtij muhabeti?!

Cilat do të jenë masat që do të marrë drejtësia për kryebashkiakun Erion Veliaj i cili i jep taksat e qytetarëve OJF-së që drejtori i tij ka kaluar në emër të gruas?!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit