Veliaj i jep 570 MILIONË LEKË tender Qefaliajve të Dajtit

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 24.02.2023, 13:16

Pasi Komisioni i Prokurimit Publik i rrëzoi kontratën e parë, kryetari i Bashkisë Erion Veliaj nuk ka vonuar dhe e ka rikthyer tenderin për varrezat e Tufinës me objekt “Zgjerimi i hapësirave të varrezave publike Tufinë”.

Një rrëmujë e madhe është bërë për këtë projekt me vlerë 100 milionë lekë. Gara e parë për këtë tender u mbyll në dhjetor të vitit qe lamë pas dhe fituese ishin dy kompanitë “GLAVENICA” shpk & “NGRACAN 1934”, që garuan si bashkim operatorësh me një ofertë.

Asaj kohe tenderi u mbyll me një sërë shkeljesh nga ana e Bashkisë, por kapaku iu vu pas një denoncimi që u dorëzua në KPP në janar të këtij viti. Ishte firma “Dajti Park 2007” SHPK e Lulzim Qefalisë, e cila ankimoi vendimin e Bashkisë për këtë tender, duke pretenduar se vlerësimi për ofertën e saj nuk ishte bërë sipas burokracive.

Me sa duket Qefalia këtë herë nuk e pranonte dot humbjen, sidomos kur bëhet fjala për projekte të mëdha, por jo si bëhet shumë vonë për zbatimin e rregullave për prokurimet.

Kështu, Me 8 shkurt, pasi bëri të gjitha shqyrtimet, Komisioni i Prokurimeve Publike vendosi që të anulojë kontratën dhe i kërkoi Veliajt që të rishikojë ofertën e “Dajti Park 2007” SHPK.

Pa u lodhur shumë dhe pa u marrë më rishikimin e dokumenteve të tenderit, Veliaj thjesht ua hoqi kontratën dy kompanive GLAVENICA” shpk & “NGRACAN 1934” dhe ia fali Lulzim Qefalisë.

Themi kështu, pasi edhe këtë herë tenderit i është dhënë flamuri i kuq. Duket se Veliaj e riktheu tenderin vetëm sa për të vazhduar aferën e tij 100 milionë lekëshe dhe kështu i mbylli gojën oligarkut të tenderëve “Dajti Park 2007” SHPK.

Në dokumenteve vihet se sërish kontrata është mbyllur në cenim të konkurrencës së lirë dhe përbën shkelje të rregullit kryesor për prokurimet.

Lulzim Qefalia ka përfituar shumë tendera të tillë, duke qenë se vëllai i tij Xhemal Qefalia, deputeti i PS, ka lidhje të ngushta me qeverinë dhe kjo i hap rrugë për abuzime.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit