Prokuroria e Prilepit hapë rast për vdekjen e tre pacientëve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.02.2023, 18:22

Prokuroria Themelore Publike Prilep pas marrjes së njoftimeve ka hapur rast në bazë të informacioneve për vdekjen e dy personave në Spitalin e Përgjithshëm të Prilepit, një gruaje 48 vjeçare dhe një burrë të panjohur të cilët iu nënshtruan operacioneve nga ku janë infektuar me bakterie nga të cilat dyshohet se kanë vdekur, përcjell “24 TV”.

Sipas njoftimeve, menjëherë pas këtyre rasteve janë mbyllur të gjitha sallat e operacionit në spitalin e Prilepit.

Komisioni për infeksione intraspitalore në Spitalin e qytetit të Prilepit “Borka Taleski” pas mbledhjes së sotme përmes një komunikate theksojnë se Spitali funksionon sipas programit vjetor në përputhje me rregulloret e Ministrisë së Shëndetësisë, i cili përfshinë suprimimin dhe parandalimin e infeksioneve intrahospitalore.

Ata thonë se janë dy raste që mund të thuhet se i përkasin infeksioneve intraspitalore. Spitali i Prilepit është pastruar dhe dezinfektuar tërësisht dhe gjatë ditës pritet të marrin disa rezultate përfundimtare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit