Ambasadori ukrainas në Serbi: Putin tha se pas Ukrainës do të merret me Kosovën

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.02.2023, 16:33

Ambasadori i Ukrainës në Serbi, Volodymyr Tolkach, ka cituar presidentin rus, Vladimir Putin, i cili ka paralajmëruar se pas përfundimit të luftës në Ukrainë do të merret me situatën në Kosovë.

“Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se pas luftës në Ukrainë do të merret me situatën në Kosovë, prandaj duhet të pyesim veten se çfarë mund të pritet nga një veprim i tillë, tha ambasadori ukrainas në Beograd, Volodymyr Tolkach.

Sipas gazetës serbe “Danas” ambasadori ukrainas ka deklaruar se ndihet fajtor për shkak të propagandës së fortë ruse në Serbi, e cila ndikon në opinionin e qytetarëve.

“Ne u jemi mirënjohës të gjithëve për mbështetjen e tyre në luftën kundër fashizmit”, tha Tolkach, duke pohuar Ruuia po kryen gjenocid kundër popullit ukrainas.

“Lufta në Ukrainë nuk filloi një vit më parë, por tetë vjet më parë, kur Rusia aneksoi Krimenë dhe nisi konfliktet në Donbas”, tha Tolkach.

Ai tha se plani i Putinit për të pushtuar Kievin për tri ditë doli të ishte i pamundur.

“Nuk ka njeri në Ukrainë që nuk dëshiron të luftojë për vendin e tij”, tha ai.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit