Fluksi i mjekëve që po e lënë Kosovën, brenda gjashtë jave 88 mjekë u larguan

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.02.2023, 17:01

Fluksi i mjekëve që po e lënë Kosovën, po vazhdon edhe këtë vit.

Vetëm në gjashtë javët e para të këtij viti, 88 mjekë e kanë lëshuar vendin, ka bërë të ditur për Radio Kosovën, Oda e Mjekëve të Kosovës. Nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon më ketë ritëm, vendi ynë rrezikon të mbetet pa mjekë, derisa shifrat tregojnë se më shumë se 200 mjekë në vit po largohen nga Kosova drejt shteteve të BE-së, kryesisht Gjermanisë.

Pakënaqësitë me pagat dhe kushtet e punës në QKUK, shumë mjekë po detyrohen t’i lëshojnë vendet e tyre të punës për t’iu drejtuar shteteve të huaja. Kryetari i Odes së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu, ka thënë për Radio Kosovën se ka një zhgënjim sepse pritjet e mjekëve kanë qenë që koeficienti i pagave të jetë më i lartë se sa ky që u është ofruar tani.

“Mjekët të cilët largohen nga Kosova flasin në rend të parë për kushtet e punës gjë që këto janë ato të cilat më të vërtetë e bëjnë një mjek që të largohet dhe pastaj vjen paga. Ka një zhgënjim të madh sepse pritjet kanë qenë që koeficienti të jetë mbi 120. Për sa i përket mjekëve që e kanë lëshuar Kosovën dhe atyre që janë të papunë specializantë për vitin e kaluar, kanë ikur 2011 veta ndërsa vetëm në 6 javë të para të këtij viti 88 mjekë kanë lëshur Kosovën”, tha Sejdiu.

Përveç ikjes së mjekëve nga Kosova, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë se ikja e mjekëve nga sektori publik është si pasojë e disa profesioneve që janë në mungesë dhe oferta për të kaluar në privat është shumë joshëse.

“Përveç ikjes së mjekëve nga Kosova në vende të tjera kemi edhe një problem tjetër. Për shkak se disa profesione që janë deficitare po kalojnë në sektorin privat dhe për shkak të numrit të vogël të tyre si dhe për shkak të kërkesës së madhe, është rritur edhe oferta dhe po bëhen oferta shumë joshëse që të kalojnë nga sistemi publik në atë privat”, tha Vitia.

Ndërsa Besim Kodra, nga Shoqata për të Drejtat e Pacientëve, ka thënë për Radio Kosovën, se përveç fluksit të madh të mjekëve që po e lëshojnë vendin, po ikin edhe pacientët për një trajtim më të mirë shëndetësor jashtë vendit. Ndërsa Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës në një përgjigje për Radio Kosovën ka thënë se për sa i përket pagave, me ligjin e ri ka rritje të dukshme për mjekët dhe infermierët dhe kjo presim të ndikojë pozitivisht edhe në motivim të stafit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit