Gjykata Penale do të bëjë kontrolle të jashtëzakonshme pas kërkesës së Boki 13

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.02.2023, 13:53

Këshilli Gjyqësor do të veprojë pas kërkesës së Bojan Jovanovskit dhe akuzave se Gjykata Penale ka marrë aktvendim të falsifikuar me të cilin ia ka refuzuar kërkesën për pezullim të dënimit për shkak të rëndimit të shëndetit.

Këtë e kanë bërë të ditur avokatët e Boki 13 nëpërmjet një njoftimi për media, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Ju njoftojmë se pas parashtresës së Bojan Jovanovski deri te Këshilli Gjyqësor i RMV-së, gjegjësisht kërkesës për formimin e komisionit për zbatimin e mbikëqyrjes dhe kontrollit të jashtëzakonshëm në lidhje me procedurën e Gjykatës Themelore Penale Shkup në rastin KP nr. 18/22, sot avokatit mbrojtës Vladimir Tufegxhiq, një avokat nga Shkupi, ka marrë njoftim se ajo është proceduar MENJËHERË dhe se po veprohet për pretendimet e saj”.

“Mirëpresim shpejtësinë dhe urgjencën në veprimin e Këshillit Gjyqësor dhe për çdo çështje ligjore shtesë lidhur me këtë situatë ligjore, do të njoftojë avokati mbrojtës Vladimir Tufegxhiq”, thekson ekipi juridik i Bojan Jovanovskit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit