Mexhiti: Nuk do të formojmë parti të re, betejën do ta vazhdojmë brenda

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.02.2023, 13:10

“Hyrja e Aleancës në Qeveri një vit para zgjedhjeve është një lëvizje e panevojshme, nuk kanë çfarë të tregojnë e të vërtetojnë. Ky është koalicion për politikën ditore dhe për të shtypur zërin e ndryshëm në BDI, përkatësisht grupin tonë”. Këtë e thotë nënkryetari i BDI-së Izet Mexhiti, në një intervistë për “Republika”.

Sipas tij, synimi është që ky koalicion të paraqitet si evropian, të rritet dhe stabilizohet mazhoranca dhe të afrohet shifra prej 80 për ndryshimet kushtetuese, por janë larg votimit për qeverinë e re.

“Tashmë të gjitha argumentet kanë rënë dhe numri është ulur në 64 deputetë, por do të shohim nëse do të mjaftojë. U pa që nuk bëhet fjalë për shtim të mazhorancës, as për koalicion europian apo vlera europiane, sepse propozimet që ata bëjnë nuk shkojnë në atë drejtim. Një nga shembujt është BDI, pra krahu i Grubit ka dashur të promovojë një agjendë të gjelbër dhe lëvizjen e parë e ka bërë Ministria e Ekologjisë, çka tregon se ata nuk janë seriozë në përpjekjet e tyre”, tha Mexhiti.

Ai theksoi se nuk planifikojnë të formojnë parti të re edhe pse siç tha, Ahmeti e mbështet fuqishëm Artan Grubin.

“Ne po e bëjmë betejën brenda dhe do ta bëjmë brenda, kemi përdorur vetëm një pjesë të instrumenteve demokratike dhe kemi një gamë të tërë instrumentesh demokratike dhe jam optimist se do të fitojmë dhe fitorja jonë do të jetë fitorja e anëtarëve të BDI-së dhe Ahmetit”, tha Ahmeti.

Ai theksoi se BDI asnjëherë më parë në Qeveri nuk ka pasur pozicione sikur ato tani, por se nuk japin rezultate.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit