Qytetarët e Maqedonisë mbi mesataren evropiane, 68% e tyre dinë të paktën një gjuhë të huaj

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 23.02.2023, 09:24

Maqedonia e Veriut është mbi mesataren evropiane sipas njohurive të gjuhëve të huaja. Në RMV, 68.3 përqind e qytetarëve flasin një gjuhë tjetër nga ajo amtare.

Sipas të dhënave të Eurostat të publikuara nga Euronews me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, në Evropë, rreth 65 përqind e popullsisë di të paktën një gjuhë të huaj. Për krahasim, vetëm rreth 20 përqind e popullsisë së rritur në SHBA flet një gjuhë tjetër nga ajo amtare.

Ekzistojnë ndryshime të konsiderueshme midis rajoneve të kontinentit të vjetër. Në vendet Nordike, një përqindje e madhe e njerëzve dinë të paktën dy gjuhë, ndërsa në Evropën Jugore nuk është kështu.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Bosnjë dhe Hercegovinë, Rumani, Shqipëri, Hungari dhe Bullgari, më pak se 50 % e njerëzve janë shumëgjuhësh.

Njerëzit në vendet ku anglishtja është gjuhë amtare nuk duken të interesuar të mësojnë një gjuhë tjetër, kështu që vetëm gjysma e irlandezëve flasin dhe kuptojnë të paktën një gjuhë të huaj, dhe më e keqja në Evropë është Mbretëria e Bashkuar, ku gjuhë ndryshe nga ajo amtare flasin 34 përqind e popullsisë.

Nga vendet rajonit, Serbia pozicionohet më së miri, ku 79.3 përqind e dinë një gjuhë tjetër, e ndjekur nga Kroacia me 73.2 përqind, Greqia 66.5, dhe Bullgaria me 49.5, Shqipëri me 40 përqind dhe Bosnjë e Hercegovinë me 39 përqind.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit