Në kërkim për vrasjen e 39-vjeçarit, ky është kreu i bandës mafioze të shqiptarëve në Greqi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.02.2023, 22:01

Erlis Salaj, personi që shihni në fotot e mëposhtme akuzohet se është kreu i bandës së rrezikshme të shqiptarëve në Greqi që fshihen pas vrasjes së 39-vjeçarit Pëllumb Islami.

Mbrëmjen e kaluar Salaj nën shoqërinë e Julian Qoses dhe 5 personave të tjerë kanë hyrë në një lokal në Nea Joni dhe pas një debati verbal, ata kanë nxjerrë armët dhe kanë qëlluar. Plumbat kanë kapur aksidentalisht 39-vjeçarin Pëllumb Islami i cili ishte duke parë ndeshjen e Champions League në lokal.

Menjëherë pas ngjarjes së rëndë, banda e rrezikshme e shqiptarëve janë larguar me një "Jeep" luksoz ndërsa kanë lënë në vendngjarje një mjet "Cadillac" të marrë me qira.

Banda e shqiptarëve me emrin "Grupi L" dyshohet se është arratisur drejt Shqipërisë për t'iu shpëtuar autoriteteve greke. Salaj dhe anëtarët e tjerë të bandës së tij konsiderohen si shumë të rrezikshëm pasi kanë qenë të arrestuar më parë por janë lënë të lirë.

Banda përbëhet nga 10-11 persona me kombësi shqiptare, të cilët aktivizohen gjatë natës në rastet e zhvatjes, trafikut të drogës dhe trafikimit të qenieve njerëzore. Zona e tyre e veprimit është qendra e Athinës, pranë stacionit të Larisës, ndërsa selia e tyre është një klub në Sepolia, nga ku banda ka marrë edhe emrin. Salaj i cili thuhet se ka edhe pseudonime të tjera së bashku me anëtarët e bandës drejtojnë një klub të njohur muzike në Athinë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit