Shfaqja e radhës! Ilir Meta shkon në SPAK!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 22.02.2023, 13:20

Ish-presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka shkuar ditën e sotme në SPAK. Mësohet se institucioni i ndërtuar me bekimin e Ramës dhe që dënon vetëm ata që kërkon kryeministri ka vendosur që të japë sot shfaqjen e radhës. Mësohet se Meta është thirrur nga Prokuroria e Posaçme për tu pyetur në lidhje me aferën CEZ-DIA. Në prill të vitit 2022, SPAK ka rihapur dosjen e CEZ-DIA, në lidhje me vjedhjen e parave publike.

Meta është thirrur pasi në atë kohë ka qenë ministër i Ekonomisë dhe ka pasur për detyrë të kishte informacione dhe dijeni për këtë privatizim.

Në daljen nga institucioni ish-presidenti është shprehur:

U thirra nga SPAK për një çështje të 2019. Vij me kënaqësi për të ndihmuar në çdo çështje. Jam përgjigjur me shumë qetësi dhe me shumë durim. Mendoj se kam dhënë sqarime shteruese. Ilir Meta nuk ka asnjë lidhje me privatizimin e CEZ. Kjo marrëveshje është b♪7rë kur Ilir Meta nuk ka qenë ministër.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit