Arkeologët zbulojnë WC-në 2400-vjeçare, më e vjetra në botë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.02.2023, 01:28

Arkeologët në Kinë kanë gjetur mbetjet e asaj që mund të jetë tualeti më i vjetër i njohur në botë.

Pjesë të thyera të tualetit 2400-vjeçar, si dhe një tub i përthyer, u zbuluan verën e kaluar nga një ekip kërkimor midis rrënojave të pallatit të lashtë në zonën arkeologjike Yueyang në qytetin qendror të Xi'an.

Detajet e gjetjes u publikuan javën e kaluar, duke ngjallur interes të gjerë në Kinë dhe duke ofruar një pasqyrë të rrallë në botën e privilegjuar dhe të avancuar konkurruese të elitës së lashtë qeverisëse të vendit. I përshkruar nga studiuesit si një "objekt luksoz", tualeti mendohej të ishte vendosur brenda pallatit, me një tub që të çonte në një gropë në natyrë.

Liu Rui, një studiues në Institutin e Arkeologjisë në Akademinë Kineze të Shkencave Sociale, i cili ishte pjesë e ekipit të gërmimeve, tha për mediat shtetërore se tualeti ka të ngjarë të ishte i rezervuar për zyrtarë të rangut të lartë gjatë periudhës së Shteteve ndërluftuese (475-221). para Krishtit) dhe Dinastia e mëvonshme Han (206 para Krishtit-220 pas Krishtit). Ai shtoi se shërbëtorët me siguri do të kishin derdhur ujë në tasin e tualetit sa herë që përdorej.

Tualeti me ujë është një provë konkrete e rëndësisë që kinezët e lashtë i kushtonin higjienës.

Zbulimi i fundit është pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për të kuptuar dinastitë e lashta kineze, duke përfshirë mënyrën se si jetonin njerëzit dhe si u ndërtuan qytetet e tyre. Arkeologët tani po analizojnë mostrat e dheut të mbledhura nga tualeti me shpresën për të gjetur se çfarë kanë ngrënë njerëzit gjatë asaj kohe.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit