Eksperti në Turqi paralajmëron: Tërmeti mund të shkaktojë lindje të parakohshme

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.02.2023, 23:39

Ekspertët në Turqi paralajmërojnë se tërmeti mund të shkaktojë lindje të parakohshme.

Hüseyin Erhan Cömert, ekspert në departamentin e Gjinekologjisë dhe Obstetrikës në Spitalin Ndërkombëtar të Stambollit thotë se gratë shtatzënë dhe që përjetuan tërmetin duhet të jenë të kujdesshme pasi disa reagime negative mund të ndodhin tek ato.

Ndërsa situatat negative, veçanërisht në rajonet e prekura nga tërmeti, krijojnë stres dhe ankth, gjatë tërmetit, disa reagime negative mund të shfaqen tek nënat në pritje, shtatzënia e të cilave vazhdon. Ndërsa rreziku i abortit mund të rritet me ankthin dhe stresin intensiv, mund të ketë edhe gjakderdhje dhe lindje të parakohshme. Për këtë arsye, është jashtëzakonisht e rëndësishme që nënat në pritje të bëjnë kontrollet e tyre nëse është e mundur. Mbështetja psikologjike që do të merret gjatë këtij procesi do të ndihmojë edhe nënën e ardhshme gjatë shtatzënisë.

Duke deklaruar se rreziku i infektimit mund të jetë i lartë gjatë fatkeqësive natyrore siç janë tërmetet, ai tha:

Duhet të merren masa paraprake kundër epidemive. Gratë shtatzëna gjithashtu duhet t'i kushtojnë më shumë kujdes higjienës. Në këtë pikë, është e rëndësishme të përdorni dezinfektues në zonat ku uji i pastër nuk është i disponueshëm për të siguruar higjienën e trupit. Përveç kësaj, përdorimi i maskave është gjithashtu ndër masat që gratë shtatzëna mund të marrin kundër sëmundjeve.

Ai thotë se gratë shtatzëna duhet të jenë të kujdesshme edhe me ushqimin që konsumojnë gjatë kësaj fatkeqësie me të cilën po përballen pasi rreziku i helmimit është tepër i madh.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit