Thahen kanalet e Venecias, gondolat mbeten të zhytura në baltë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.02.2023, 22:56

Javët e motit të thatë të dimrit kanë ngritur shqetësimet se Italia mund të përballet me një thatësirë ​​tjetër pas urgjencës së verës së kaluar pasi Alpet kanë parë më pak se gjysmën e reshjeve të zakonshme të borës, sipas shkencëtarëve dhe grupeve mjedisore.

Paralajmërimet vijnë në një kohë kur Venecia, ku përmbytjet janë shpesh shqetësimi kryesor, po përballet me baticë jashtëzakonisht të ulët duke e bërë të pamundur që gondolat, taksitë e ujit dhe ambulancat të lundrojnë në disa nga kanalet e saj të famshme.

Problemet në Venecia i atribuohen një kombinimi faktorësh, duke përfshirë mungesën e shiut, një sistem me presion të lartë, një hënë të plotë dhe rryma oqeanike.

Lumenjtë dhe liqenet e Italisë vuajnë nga një mungesë e madhe uji, tha të hënën grupi mjedisor Legambiente dhe vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet veriut të vendit.

Po, lumi më i gjatë i Italisë që rrjedh nga Alpet në veriperëndim në Adriatik, ka 61 për qind më pak ujë se normalja në këtë kohë të vitit, shtoi në një deklaratë.

Korrikun e kaluar, Italia shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për zonat përreth Po, të cilat përbëjnë rreth një të tretën e prodhimit bujqësor të vendit, duke pësuar thatësirën më të keqe në 70 vjet. Klimatologu Massimiliano Pasqui, i Institutit Italian për Kërkime Shkencore CNR, tha:

Ne jemi në një situatë deficiti uji që është akumuluar që nga dimri 2020-2021. Shumë gondola nuk mund të qarkullojnë për shkak të mungesës së ujit në kanalet e Venecias. Ne duhet të rikuperojmë 500 mm në rajonet veriperëndimore: nevojiten 50 ditë me shi.

Niveli i ujit në liqenin Garda në veri të Italisë ka rënë në nivelet më të ulëta historike, duke bërë të mundur arritjen e ishullit të vogël San Biagio në liqen nëpërmjet një rruge tokësore.

Një ciklon i fortë ka goditur Evropën Perëndimore gjatë 15 ditëve të fundit, duke sjellë temperatura të buta që zakonisht shihen vetëm në fund të pranverës. Megjithatë, parashikimet e fundit të motit flasin për ardhjen e reshjeve dhe borës shumë të nevojshme në Alpe në ditët në vijim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit