Skandal: Polici malazez sulmon brutalisht profesorin shqiptar në veturë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.02.2023, 21:43

Një skandal i madh ka ndodhur në pikëkalimin kufitar në mes të Shqipërisë dhe Malit të Zi, ku një polic malazez është kapur në kamerë duke maltretuar rëndë një profesor shqiptar.

Pamjet janë publikuar edhe nga mediat malazeze ku thuhet se Drejtoria e Policisë është duke përcaktuar se çfarë ka ndodhur në pikën kufitare Sukobin – Muriçan pasi mediat shqiptare njoftuan se oficerët e Policisë Kufitare të Malit të Zi kanë keqtrajtuar brutalisht një shtetas shqiptar.

Eprorët e Qendrës Rajonale të Policisë Kufitare “Jug” kanë marrë deklarime nga punonjësit e asaj pikë kufitare dhe pas përfundimit të veprimeve zyrtare do të bëhet e ditur se çfarë sanksionesh do të merren ndaj punonjësve të policisë.

Ngjarja është denoncuar në polici më 17 janar të këtij viti.

Videoja prej 34 sekondash e publikuar në media dhe në rrjetet sociale tregon keqtrajtimin e ashpër të një burri, i cili ishte ulur në një makinë, ndërsa rreth tij qarkullonin të paktën tre policë kufitarë.

Në një moment, shihet në video, një oficer i Sektorit të Policisë Kufitare – Jug nga dritarja e rrëmben me grusht për fytyrë një burrë duke i thënë: “Sa të flasësh, tani do të thyeja nofullën”

Pas kësaj duken disa persona me uniformë por me rroba civile dhe më pas njëri nga policët nxjerr me forcë shoferin nga makina duke bërtitur: “Lëre telefonin, lëre telefonin”.

Bashkimi Demokratik i Shqiptarëve (BDSH) ka njoftuar më 17 janar se një anëtar i MPB-së malazeze “ngacmoi një shtetas të Shqipërisë”.

Në një deklaratë dërguar mediave, ata kanë dërguar një video, e cila është publikuar nga një media shqiptare, ku shihet abuzimi.

“Bashkimi Demokratik i Shqiptarëve u bën thirrje organeve kompetente si dhe kryeministrit Abazoviq që të marrin masat e duhura për të ndriçuar situatën e përdorimit të forcës nga ana e policisë ndaj personave të panjohur dhe për të sqaruar urgjentisht këtë situatë”, thuhet në njoftim. në deklaratë.

“Siç shihet qartë në video, jemi veçanërisht të shqetësuar se punonjësi i policisë i ka dhënë të drejtë vetes të keqtrajtojë në këtë mënyrë një shtetas shqiptar, i cili nuk bën asnjë rezistencë dhe nuk bën asgjë të kundërligjshme”, thuhet në komunikatë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit