Nga muaji mars ndryshon çmimi i patentës, rritje 2 deri në 3 herë në varësi të kategorisë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.02.2023, 21:19

Nga muaji mars çmimi i marrjes së patentës do të ndryshojë dhe rritja është e ndryshme në varësi të kategorisë.

Nëse deri më sot për të marrë një leje drejtimi të klasit “B” një kursant duhet të paguante rreth 45.000 lekë nga marsi kostoja do të rritet në 85.000 lekë.

Ndërkohë rritje çmimi do ketë edhe për kategoritë e tjera. Kështu një leje e drejtimit për kategorinë A1 do të kushtojë 45 mijë lekë, ajo A2 55 mijë, ndërsa klasi B1 rritet në 55 mijë lekë.

Çmimi do të ndryshojë edhe për kategorinë C e cila do të kushtojë 95.000 lekë. Klasi D do të bëhet 125 mijë lekë, ndërsa rritje do të ketë edhe për fitimin e pikëve të humbura pasi kostoja do të jetë 32 mijë lekë.

Rritja e çmimit i ka shtyrë qytetarët që t’iu drejtohen qendrave shëndetësore për të përfituar sa më parë nga çmimet aktuale.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit