Pamje të reja/ Momenti kur polici malazez kap me dhunë profesorin Petraq Milo, shqiptarët bëjnë sehir

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 21.02.2023, 19:21

Pamje të reja janë publikuar pasditen e sotme nga episodi i dhunshëm i ndodhur në datën 16 janar në pikën e kalimit kufitar të Murriqanit mes Shqipërisë dhe Malit të Zi.

Profesori i ekonomisë Petraq Milo po udhëtonte me një autoveturë private në drejtim të Malit të Zi kur u përball me një incident të rëndë.

Nga pamjet e shfaqura ditën e sotme duket se si polici malazez e kap nga fytyra profesorin dhe më pas e nxjerr si kafshë nga makina.

Nëpërmjet pamjeve filmike dallohet se si profesori shqiptar shprehet në shqip dhe në anglisht se nuk ka bërë asgjë, por pikërisht pas kësaj fillon edhe dhuna ndaj tij.

Ndërkohë i habitshëm është fakti se përreth gjenden shumë shqiptarë por askush nuk bën asgjë.

Duket se patriotizmi i shqiptarëve ngel thjesht në internet por jo në rastet reale të jetës së përditshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit