JOQ publikoi pamjet e dhunës së profesorit shqiptar dhe familjes së tij/ Pezullohet zv.drejtori i Kufirit në Malit të Zi

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 21.02.2023, 16:36

Rasti i dhunës ndaj familjes së Petraq Milos në doganën e Muriqanit në Malin e Zi shtoi zemërimin ndaj autoriteteve malazeze, pasi videoja e publikuar nga JOQ ALBANIA ishte me të vërtetë e rëndë.

JOQ Albania dhe të gjitha komunitetet shqiptare në rajon dhe më gjerë reaguan me këmbëngulje, duke kërkuar një përgjigje nga autoritetet malazeze. Kështu sot, autoritetet malazeze pezulluan zëvendësdrejtorin e Policisë Kufitare, Dragan Klikoovac, megjithatë zemërimi vazhdon sepse nuk janë ndaluar përgjegjësit kryesorë të këtij rasti.

Familja e Milos u dhunua nga policët malazezë në doganën e Muriqanit, me pretekstin se nuk po mbante radhën e kalimit në doganë.

Komunitetet shqiptare dhe JOQ u bashkuan për të denoncuar dhunën ndaj familjes së Petraq Milos, profesorit të ekonomikut, duke u bërë pjesë e një rrjeti më të gjerë për të mbrojtur të drejtat e shtetasve shqiptarë.

Edhe pse autoritetet në Malin e Zi u dukën se po bënin hapa për të hequr dorë nga presioni policor në pikat kufitare, shumica e shqiptarëve janë skeptikë për ndryshimin e rregullave në doganat malazeze.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit