Qeveria miratoi masa për qëndrueshmëri dhe mbrojtje kibernetike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.02.2023, 18:40

Qeveria në seancën e sotme, me propozim të zëvendëskryeministres të obliguar për Politika të Qeverisjes së Mirë Sllavica Gërkovska miratoi një sërë masash për përmirësimin e sigurisë së sistemeve të informacionit në institucione, të cilat do të zbatohen në kohën më të shkurtër të mundshme në çdo institucion të sektorit publik.

Këto masa, siç bëhet me dije nga shërbimi për shtyp i Qeverisë, vijojnë pës një sërë aktivitetesh për koordinim me donatorët dhe palët e interesuara në fushën e sigurisë kibernetike, me synim ndërtimin e qëndrueshmërisë në institucionet publike që janë më shpesh objektiv i sulmeve kibernetike, ndërsa qëllimi i të cilave është pamundësimi i sistemeve që ofrojnë shërbime për qytetarët dhe ka pasoja të drejtpërdrejta, të dukshme dhe të rënda në jetën e tyre.

Në këtë drejtim, Qeveria i obligoi organet e administratës shtetërore, dhe i udhëzoi institucionet që nuk janë organe të administratës shtetërore, që të caktojnë një person përgjegjës për sigurinë e informacionit në organizatat e tyre me qëllim të raportimit në kohë të incidenteve dhe shkëmbimit të informacioneve për incidentet, cenueshmëritë, kërcënimet dhe rreziqet që lidhen me sigurinë e sistemeve të informacionit në Qendrën Kombëtare për Reagim ndaj Incidenteve Kompjuterike MKD-CIRT.

Obligohen edhe organet e administratës shtetërore, ndërsa institucionet që nuk janë organe të administratës shtetërore këshillohen që të dorëzojnë informata në Qendrën Kombëtare për Reagim ndaj Incidenteve Kompjuterike MKD-CIRT, me qëllim regjistrimin/përditësimin për shërbimet e Qendrës.

“Organet e administratës shtetërore janë të detyruara, kurse institucionet që nuk janë organe të administratës shtetërore udhëzohen që të regjistrojnë detyrimisht dhe të kryejnë trajnime për sigurinë kibernetike për punonjësit në administratën publike. Në të njëjtën kohë, është e nevojshme që organet e administratës shtetërore të bëjnë plan për realizimin dhe parashikimin e implikimeve financiare të masave të Qendrës Kombëtare për reagim ndaj incidenteve kompjuterike MKD-CIRT,” citohet në kumtesë.

Qeveria rekomandoi Qendrën Kombëtare për Reagim ndaj Incidenteve Kompjuterike MKD-CIRT pranë Agjencisë për Komunikime Elektronike që t’i dorëzojë Qeverisë raport për kontrollin e kryer falas të sigurisë kibernetike të ueb aplikacioneve të institucioneve që janë të regjistruara.

Masat e miratuara janë me prioritet të lartë për mbrojtjen e sistemeve të TI-së të institucioneve nga sektori publik, për këtë arsye Qeveria rekomandoi që këto masa të zbatohen në kohën më të shkurtër të mundshme në çdo institucion të sektorit publik, me synim parësor mbrojtjen e sistemit për shërbime ndaj qytetarëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit