Gjendet lodra e parë e ѕeksit në histori: Një “vibrator” 2 mijë vjeçar

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 21.02.2023, 14:14

Ekspertët e Universitetit të Newcastle dhe University College Dublin kanë zbuluar në Angli një copë druri në formën e një organi mashkullor. Sipas mediave të huaja, zbulimi është i pari “vibrator”2 mijë vjeçar në histori dhe i përket botës romake. Copa e drurit e gdhendur në formën e një organi mashkullor u gjet në hendekun e fortesës Vindolanda, pranë Hexhamit, në Anglinë veriore. Studiuesit fillimisht menduan se ishte një mjet për arnimin e çorapeve. Copa e drurit daton në shekullin e dytë.

Sipas studiuesve, objekti i gjetur fillimisht në Vindolanda në vitin 1992 është përdorur për arsye të tjera përveçse për të larguar syrin e keq. Analiza zbuloi se dy skajet e objektit ishin dukshëm të lëmuara, duke treguar fërkim të përsëritur me kalimin e kohës.

Studiuesit japin 3 shpjegime të mundshme për qëllimin e këtij objekti. Njëra prej tyre është se objekti me përmasa reale është përdorur si instrument seksual, një tjetër mundësi, është se objekti mund të jetë përdorur si një shtypës për qëllime kulinarie ose për të bluar përbërësit për trajtime kozmetike apo mjekësore.

Dr. Rob Collins, Pedagog i Arkeologjisë në Universitetin e Newcastle shpjegon: “Madhësia e falusit dhe fakti që ai ishte gdhendur prej druri ngre disa pyetje në lidhje me përdorimin e tij në antikitet. Ne nuk mund të jemi të sigurt për përdorimin e tij ndryshe nga objektet e tjera që kishin një funksion të qartë të mbrojtjes nga fati i keq. Ne e dimë se romakët dhe grekët e lashtë përdornin lodra seksi. Ky objekt mund të jetë shembull i njërit prej tyre”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit