Porti i Durrësit si “han me dy porta” si u kapën 6 punonjësit duke kaluar persona me precedent penal dhe makina pa doganë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 21.02.2023, 12:48

Dihet tashmë se Porti i Durrësit është shndërruar në një “han me dy porta”. Ditën e sotme gjashtë inspektorë janë arrestuar në Port, pasi kishin ndërtuar një skemë korrupsioni, përmes së cilës merrnin ryshfet, duke lejuar dalje dhe hyrje të shtetasve, të cilët nuk lejoheshin të hynin në BE.

Ata lejonin kalimin e këtyre shtetasve në këmbim të shumave nga 50 deri në 100 euro. Këto veprime kryheshin rregullisht nga punonjësit e portit dhe lejonin kalimin edhe të personave me probleme me drejtësinë apo automjeteve pa doganë.

Pas hetimeve të policisë, në pranga ranë inspektorët Kalosh Sula, Luan Çelaj,Marsel Farruku, Naim Kadrimi, Isametin Vranezi, Eduart Matmuja. Gjithashtu Gjykata në Durrës ka caktuar masat e sigurimit personal “Detyrim paraqitje në policinë gjyqësore” për 20 shtetas, të dyshuar për veprën penale të “Korrupsionit aktiv ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”.

Gjithsesi, e shkuara na ka treguar se askush nuk i bën dot këto lëvizje pa pasur miratimin nga lart, teksa asnjë drejtues i doganës nuk është vënë nën hetim në lidhje me këtë precedent të rëndë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit