Spasovski: U asgjësuan 1.4 ton lëndë narkotike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.02.2023, 09:05

Në prani të kryesisë së MPB-së, përfaqësues nga Misioni i OSBE-së në Shkup, atashe policorë, bashkëpunëtorë, janë asgjësuar rreth 1.400 kilogramë lloje të ndryshme narkotike dhe rreth 270 copë armë të ndryshme, të sekuestruara në vitin 2022 në bazë të vendimeve gjyqësore të formës së prerë të marra pas përfundimit të procedurës penale, si dhe në bazë të vendimeve gjyqësore për anulimin e tyre. Dëshiroj të theksoj se brenda gjashtë muajve ky është shkatërrimi i dytë me gjithsej rreth 12 tonë të llojeve të ndryshme të drogave dhe substancave psikotrope të asgjësuara”, deklaroi ministri i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski.

“Vitin e kaluar 2022 e përfunduam me sekuestrimin e një numri rekord prej 2.4 ton drogë dhe 20 tonë prekursorë, u shtypën 12 grupe të organizuara kriminale me mbi 660 krime dhe u zbuluan 770 autorë krimesh.

Në luftën kundër tregtisë ilegale të armëve kemi pasur mbi 18% rritje të aktivitetit zbulues me 127 armë dhe 5.103 municion të zbuluar”, theksoi ministri Spasovski dhe theksoi se kjo, sikur edhe asgjësimi i mëparshëm i lëndëve narkotike, është rezultat i një shkatërrimi të madh nga numri i veprimeve të vazhdueshme operacionale dhe aktiviteteve të kryera nga MPB në vitet e kaluara me qëllim parandalimin e tregtisë së paligjshme të drogës dhe prekursorëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit