3 të vdekur dhe mbi 200 të plagosur pas tërmetit të fortë në Turqi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 20.02.2023, 22:06

Ministri i Brendshëm turk Süleyman Soylu ka bërë një deklaratë në Hatay, provinca që u godit mbrëmjen e sotme nga një tërmet me magnitudë 6.4. Duke deklaruar se kanë humbur jetën 3 persona, ministri Soylu tha 213 qytetarë janë dërguar në spital për të marrë ndihmën e parë mjekësore.

Pjesë nga deklarata e tij:

Pati një tërmet me magnitudë 6.4 me qendër në Laurel. Të gjitha ekipet tona filluan të skanojnë zonën. Mësohet se 3 qytetarë tanë kanë humbur jetën, 1 në Antakya, 1 në Defne dhe një në Samandag. Deri më tani 213 qytetarë tanë janë transferuar në spitale. Një paralajmërim për ngritjen e ujit në det është bërë nga agjencia e fatkeqësive si për ne ashtu edhe për më shumë se 10 shtete. Por pastaj ka ardhur një paralajmërim i ri se rreziku ka kaluar dhe është tërhequr. Ne vazhdojmë të paralajmërojmë njerëzit kundër hyrjes në ndërtesa të rrezikshme. Është jashtëzakonisht e rrezikshme dhe e gabuar të hysh në ndërtesat që nuk duhet të futen në Defne, Antakia dhe në afërsi të saj. Hyrja në ato ndërtesa mund të shkaktojë fatkeqësi të tjera.

Nga raportimet e deritanishme është bërë e ditur se lëkundjet janë ndjerë edhe në Siri, Liban dhe Egjipt.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit