“Do armatosemi”, Vuçiç: Kosova po planifikon blerjen e 100 automjeteve të blinduara

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.02.2023, 22:00

Serbia do të investojë më shumë para në industrinë e Mbrojtjes dhe Ushtrisë.

Lajmin e bëri të ditur vet Presidenti serb, Aleksandër Vuçiq gjatë konferencës ndërkombëtare të mbrojtjes në Abu Dhabi, i cili deklaroi se po planifikohet të prokurohen 200 armë të rënda të prodhimit vendas në 2023-shin dhe 2024-të, të cilat kapin vlerën e 300 milionë eurove.

Vuçiq tha se armët serbe kanë ngjallur interes të madh edhe në Abu Dhabi duke theksuar se për vënien në zbatim të këtij plani ka diskutuar edhe me Kryeministren e Serbisë, Ana Bërnabiq dhe Ministrin e Financave, Sinisha Mali.

Duke komentuar atë që e cilësoi si armatim të shfrenuar në të gjithë botën, Vuçiq tha se edhe Kosova po planifikon të blejë 100 automjete të blinduara deri në fund të vitit, pjesërisht nga donacionet, çka sipas tij është në kundërshtim “me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”.

Sipas presidentit të Serbisë, bota nuk ka parë armatim kaq intensiv në të pakën 70-80 vitet e fundit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit