Hoqi fanellën për të nderuar Kristian Atsu, gjyqtari vë dorën në zemër dhe fal yllin e Ajaxit

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 20.02.2023, 13:06

Vetëm pak ditë më parë, trupi i ish-lojtarit të Chelseas, Christian Atsu, u gjet i pajetë nën rrënojat e një rezidence luksoze në Hatay, pas tërmetit vdekjeprurës të 6 shkurtit. Ganezi ishte pjesë e vazhdueshme e kombëtares së tij, teksa atje kishte krijuar një miqësi me Mohammed Kudus.

Sulmuesi shënoi në pjesën e dytë në ndeshjen Ajax-Sparta Rotterdam dhe vendosi ta festojë në mënyrë të veçantë, duke hequr fanellën dhe zbuluar një tjetër ku shkruhej: “Prehu në paqe, Kristian”. Në këtë moment gjyqtari kishte të drejtën ta ndëshkonte me karton të verdhë.

Megjithatë, ai vendosi të mos e bëjë, duke vënë ndjenjat njerëzore mbi rregullat e lojës. Pol Van Boekel, gjyqtari kryesor, tregoi mirëkuptim duke anashkaluar rregulloren.

“Ne kemi rregulla futbolli, por kjo është përtej futbollit, kjo ka të bëjë me jetën dhe vdekjen. Arbitri më tha që nuk lejohet heqja e fanellës, por ai e kuptoi, sepse kjo është një situatë më e madhe se futbolli. Një respekt i madh nga unë për arbitrin”, u shpreh Kudus.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit