“Boki 13” i shkruan letër ambasadores amerikane: Jam në gjendje të rëndë, kërkoj të më vizitoni në burg

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.02.2023, 12:40

I dënuari Bojan Jovanovski – Boki 13, i ka shkruar letër ambasadores amerikane në vend Angela Aggeler, të cilën e ka njoftuar, siç thotë ai, për torturën të cilët është duke e përjetuar në burg.

Boki 13 në letër thotë se në rastin “Haraçi” është dënuar pa fakte dhe në interes të forcave politike dhe të biznesit.

“Aktualisht jam duke u përballur me tortura të rënda dhe sjellje të paligjshme dhe kriminale nga organet e drejtësisë, më konkretisht nga Gjykata Themelore Penale Shkup, prandaj e ndjej të nevojshme t’ju informoj për gjendjen reale në sistemin tonë të drejtësisë, aq më tepër për pohimet e mia të njëjta. Unë kam prova. Duke pasur parasysh angazhimin tuaj imperativ për sundimin e ligjit në vendin tonë, e ndjej për detyrë që t’i bashkëngjis dokumentet e mëposhtme nga të cilat do të mund të konstatoni padiskutim një veprim tendencioz dhe të paligjshëm nga gjykata dhe duke luajtur me jetën njerëzore, veçanërisht e rëndësishme që gjendja shëndetësore është e rrezikshme për jetën, sipas të gjitha provave mjekësore që ju paraqes në këtë parashtresë me shkrim së bashku me vendimet gjyqësore, nga të cilat do të mund të konstatoni në mënyrë të padiskutueshme selektivitetin dhe veprimet e kundërligjshme të gjykatës, aq më tepër që shpreh dyshime të arsyeshme për këtë vendim gjykate se është i falsifikuar dhe i vjetëruar, për të cilin kam nisur procedura pranë organeve kompetente gjyqësore”.

Kërkoj ndihmën tuaj dhe ju kërkoj që sa më parë të më vizitoni në INP Idrizovë, ju ose një zyrtar tjetër që do të delegoni për arsye që i konsideroj të nevojshme dhe domethënëse për të ndarë me ju të dhëna të rëndësishme dhe të ndjeshme të cilat unë i kam dhe janë të një natyre jashtëzakonisht të rëndë dhe lidhen drejtpërdrejt me veprime korruptive të individëve dhe krime që lidhen me persona të strukturave më të larta shtetërore. Unë kërkoj mbrojtjen tuaj pasi po përballem me kërcënime reale për jetën time, veçanërisht pasi njerëzit e përfshirë kanë fuqi dhe ndikim të vërtetë”, shkruan Boki 13 në letër.

Ndryshe, Boki 13 është dënuar me nëntë vjet burg në rastin e njohur si “Haraçi”. Ai akuzohet për veprat penale “mashtrim” dhe “larje parash”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit