Banorët protestë para Bashkisë në Shkodër: Dukagjin, dashnija jeme, dua rrugën me shku te Kulla e gjyshit!

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 20.02.2023, 12:06

Në Shqipëri, qytetarët përballen çdo ditë me një sërë problematikash që kërkojnë zgjidhje, por që askush nga instancat përkatëse nuk e ‘vë ujin në zjarr’. Së fundmi në Dukagjin, banorët atje janë bërë bashkë dhe kanë dalë sot në protestë, për një nevojë bazike që duan si komunitet, konkretisht për një rrugë.

Banorët atje kanë dalë para Bashkisë Shkodër si dhe para Prefekturës për të kërkuar ndërtimin e rrugës që lidh 34 fshatra të zonës së Dukagjinit me Shkodrën. Me moton 'Dukagjini kërkon rrugën', kanë theksuar se ky aks i degraduar ka qenë një burim i madh aksidentesh dhe ka marrë shumë jetë njerëzish.

"Dukagjini kërkon rrugën.

Dukagjin, dashnija jeme. Dua rrugën me shku te Kulla e gjyshit!

Ndërkohë në mbyllje të protestës, kanë ndezur disa qirinj, si dhe kanë paralajmëruar për protesta të tjera.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit