Po bëhen përpjekje që të punësuarit në shëndetësi t’i marrin pagat e janarit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.02.2023, 09:17

Përfaqësues të organizatave sindikale të të punësuarve në sektorin e shëndetësisë sot para FSSH-së do të kërkojnë pagesën e pagave për janarin dhe do të informojnë për hapat e ardhshëm nëse nuk i marrin pagat gjatë ditës.

Paralajmërime për protestë për shkak të pagave të papaguara ka nga mjekët, infermieret, dhe kuadri i tjetër medicinal nga SPQ “8 Shtatori” dhe Qendra Klinike “Nëna Terezë”, si dhe nga organizata të tjera shëndetësore në vend.

Pagat e janarit të të punësuarve në shëndetësi janë vonuar për shkak se ishte sulmuar sistemi i Fondit. Sistemi i TI-së i FSSH-së ndërpreu punën më 6 shkurt pasi ishte cak i një sulmi kibernetik.

FSSH të enjten kërkoi që të gjitha institucionet shëndetësore të dorëzojnë të dhëna për të punësuarit që të mundet të paguhet paga.

Ministri i Financave, Fatmir Besimi paralajmëroi se nëse deri të hënën nuk zgjidhet problemi, pagat për kuadrin në shëndetësi do të sigurohen nga Regjistri Qendror, ndërsa pastaj do të rregullohen me thesarin e Fondit të Sigurimit Shëndetësor.

Siguri se do të tejkalohet problemi me sulmin e hakerëve në Fondin e Sigurimit Shëndetësor shprehu dje edhe kryeministri Dimitar Kovaçevski. Në intervistë për MIA-n tha se janë angazhuar ekspertë vendas dhe të vendeve-anëtare të NATO-s. Të dhënat personale të qytetarëve, siç theksoi, janë të mbrojtura dhe apelon për qetësi, ndërsa po bëhen edhe përpjekje që t’u paguhen pagat e punonjësve shëndetësorë. Para në Buxhet për pagesën e pagave ka, tha Kovaçevski.

“E kuptoj revoltën e punonjësve të shëndetësisë. Fillimsht, pati informacione se nuk kishte para në Buxhet. Para në Buxhet ka edhe në Fondin e Shëndetësisë edhe në buxhetin qendror, megjithatë duke pasur parasysh mënyrën se si paguhen pagat dhe duke pasur parasysh sulmin kibernetik që po ndodh, kjo nuk ishte e mundur të bëhet ditëve të fundit. Ne kemi punuar së bashku me Ministrinë e Financave dhe me të punësuarit në Arkë që kjo të bëhet nga arka qendrore, që është një çështje e komplikuar, por që po punohet”, deklaroi Kovaçevski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit