Studimi: Gjumi i parregullt mund të jetë i dëmshëm për zemrën

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.02.2023, 22:11

Kur nuk flini gjumë mjaftueshëm pasojat afatshkurtra janë të dukshme por nëse gjumi bëhet i parregullt ju mund të rrisin rrezikun për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Sipas një studimi të botuar këtë javë në Journal of the American Heart Association të rriturit 45 vjeç e lart, të cilët binin në gjumë në orare të ndryshme çdo natë dhe flinin një numër të paqëndrueshëm orësh, kishin më shumë gjasa të zhvillonin aterosklerozë, një grumbullim pllakash në muret e arterieve që mund të të çojë në një atak në zemër ose goditje në tru.

Në studimin e ri, studiuesit analizuan zakonet e gjumit të më shumë se 2,000 burrave dhe grave, me një moshë mesatare 69 vjeç, të cilët u regjistruan në Studimin Multi-Etnik të Aterosklerozës midis 2010 dhe 2013. Pjesëmarrësit, të cilët ishin nga gjashtë komunitete të SHBA-së, ishin pa sëmundje kardiovaskulare kur filloi studimi ndihmës i gjumit.

Pjesëmarrësit mbanin pajisje dore që zbulonin kur ishin zgjuar dhe kur flinin. Ata gjithashtu plotësuan një ditar gjumi për shtatë ditë rresht dhe një studim të gjumit për një natë në shtëpi që gjurmonte frymëmarrjen, fazat e gjumit, rrahjet e zemrës dhe ndërprerjet e gjumit.

Kohëzgjatja e gjumit u mat me sasinë totale të kohës së kaluar në shtrat në gjumë të plotë. Studiuesit gjithashtu gjurmuan kohën kur pjesëmarrësit binin në gjumë çdo natë.

Sa aterosklerozë zhvilloi një person u mat në disa mënyra. Studiuesit analizuan grumbullimin e pllakave yndyrore të kalcifikuara në arterie (kalcium i arteries koronare), grumbullimin e pllakave yndyrore në arteriet e qafës (pllakë karotide), trashësinë e dy shtresave të brendshme të arterieve të qafës (trashësia intima-media karotide) dhe arteriet periferike të ngushtuara (kyçin e këmbës -indeksi brachial).

Krahasuar me pjesëmarrësit me kohëzgjatje të qëndrueshme të gjumit, ata, kohëzgjatja e gjumit të të cilëve ndryshonte me më shumë se dy orë brenda së njëjtës javë, kishin 1.4 herë më shumë gjasa të kishin nivele të larta të kalciumit në arteriet koronare, një kontribues kryesor në ngjarjet kardiovaskulare si sulmet në zemër dhe goditjet në tru. Ata gjithashtu kishin 1.12 herë më shumë gjasa të kishin pllakë karotide dhe gati dy herë më shumë të ngjarë të kishin rezultate jonormale nga një indeks kyç-brachial, i cili krahason presionin e gjakut në kyçin e këmbës dhe në krah për të testuar për aterosklerozë dhe ngurtësi në enët e gjakut.

Pjesëmarrësit, orari i gjumit i të cilëve ndryshonte me më shumë se 90 minuta brenda së njëjtës javë, kishin 1.43 herë më shumë gjasa të kishin kalcium të lartë të arterieve koronare, krahasuar me ata, orari i gjumit i të cilëve ndryshonte me 30 minuta ose më pak.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit