Çmimet nuk do ulen si para pandemisë, qytetarët: Disa produkte nuk mund as t’i provojmë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.02.2023, 21:42

Çmimet e produkteve ushqimore nuk janë ulur kurr siç ishin përpara pandemisë, përkundrazi janë rritur edhe më shumë. Qytetarët ankohen për çmimet e larta në treg. Shumica e të anketuarve thonë që nuk kanë mundësi as të provojnë prodhimet në treg sepse pagat e tyre nuk mjaftojnë për të përmushur nevojat elementare të jetesës.

“Çmimet janë shumë të shtrenjta, njerëzit nuk kanë para të blejnë.”, u shpreh një qytetar.

Gazetarja: ‘A mendoni se janë rrit çmimet në treg?’

Qytetari: “Sa të duash janë rrit.”

Gazetarja: ‘A mund të përballohet më këto paga?’

Qytetari: “Shumë vështir më kalu mujin.”

“Tregëtia ka ra dhe gjithcka ka pësuar rënje. Në krahësim më pagat, mendoj se një pagë nuk mund ti mbulojë nevojat e familjes. Ka familje që nuk kanë mundësi as ti provojnë prodhimet e tregut.”, tha një qytetar.

Edhe tregëtarët nga ana tjetër ankohen që puna ka rënë dukshëm. Sipas tyre arsyeja e çmimeve te larta është shtrejtimi i trasportit, mungesa e fuqisë puntore dhe rritja e cmimeve në tregjet e mëdha prej ku furnizohen tregëtarët në Tregun e Gjelbërt. Ata thonë se përpara pandemisë çmimet ishin shumë të ulta, por prej atëhër, vetëm shkojnë duke u rritur. Deri para tremuajve, çmimet në treg vazhdimish kanë shënuar rritje por në tremujori e fundit nuk ka asnjë ndryshim.

“Prej rastit të koronës ka pas shumë rritje të çmimeve për shkak se transporti është shtrejtuar shumë. Tani janë stabile siç kanë qenë para tre muajsh. Gjatë perudhës së pandemisë çmimet janë rrit, nuk ka patur zbritje, veç kanë shku tu u rrit ma shumë. Arsyet janë të shumta, transporti, fuqia puntore..etj.”, u shpreh një tregtar.

“Kriza e bën të vetën, papunësia. Ma shtrenjt e blejmë, ma shtrenjt e shesim.”, tha një tregtar.

“Në krahësim më vitet tjera jëmi jashtëzakonisht dobët. Prej në pandemi çmimet janë rritur shumë. Një shishe vaj ishte shumë më lirë, taniështë rritur shumë.”, u shpreh një tregtare.

Pavarsisht se Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, tha se do hiqet subvencionimi për kompanitë që nuk i ulin çmimet dhe paralamëroi zbritje të produkteve ushqimore bazë për 13 për qind. Deri tani, masat nuk kanë dhënë asnjë rezultat, çmimet mbetët të njejta dhe qytetar vazhdojnë të paguajnë faturat e larta.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit