Bubevski: Amnistitë, normat ligjore – vendime jo për fajin e Gjyqësorit

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.02.2023, 16:22

Viteve të fundit jo vetëm për fajin e organeve të gjyqësorit, janë miratuar vendime të mëdha në vend që kanë implikuar veprimet e organeve të drejtësisë – thotë Prokurori Publik Gavril Bubevski. Ai përmend amnistitë, normat ligjore dhe të ngjashme që nga qytetarët shihet si drejtësi jofunksionale.

Zgjedhja e disa prokurorëve publik ka zgjuar dyshimet në shtetin e së drejtës duke shtruar pyetjen nëse lidhjet politike e jo profesionalizmi janë vendimtare për pozitën e prokurorit. Prokurori publik Bubevski, në intervistën e së dielës për Radion Evropa e Lirë, sic percjell KlanM, është pyetur rreth një fotografie ku shihet Prokurori Publik për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, Islam Abazi, me krerë të një partie në pushtet.

“Ky është një vend ku mund të paraqiten fotografi të tilla. Edhe në Amerikë mund të paraqiten. Duhet të foksuohemi në atë që është duke e bërë personi. Përshtypjet e mia janë se pjesën e përgjegjësisë është duke e kryer në mënyrën më të mirë të mundshme që kur është emëruar në këtë pozitë nga prokurorët publik” – deklaroi Gavril Bubevski.

Ekziston rreziku real që ish-shefi i DSK-së, Sasho Mijalkov të shpëtojë nga dënimi për rastin “Titanik 2” – thotë Prokurori Publik, Gavril Bubevski. Ai, sic percjell KlanM, shpreson se nuk do të vjetërohen lëndët “Target-Fortesa” dhe “Trezor”, ku Mijalkovi është njëri nga të akuzuarit.

“Lidhur me “Titanik 2” ekziston frika për vjetërimin e lëndës vetëm për Sasho Mijalkovin, kurse për të tjerët nuk ekziston rrezik I tillë. Për Mijalkovin ekziston rreziku, bëhet fjalë për muajin prill. Por, aktgjykimin gjykata themelore e përgatiti për kohë të shkurtë, kështu që vlerësoj dhe pres që edhe në këtë rast do të ketë një vendim në afatin para se të vjetësohet lënda” – tha Bubevski.

Vjetërimi i lëndës për Dragan Daravelskin është çështje e kryer, por konfiskimi i pronës nuk varet nga vjetërimi – thotë Prokurori Bubevski,

Lidhur me rastin “Llaskarca”, Prokurori Bubevski nuk pret që me supereskpertizën, faji për aksidentin tragjik t`i mvishet vetëm vozitësit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit