“Perla” nga Bulqiza! Lefter Alla shpik incenerator, punonjësja e pastrimit djeg plehrat afër kazanit

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 20.02.2023, 10:10

Pasi i kreu si duhet të gjitha punët në Bulqizë dhe i mbaroi të gjitha hallet e qytetarëve të tij, kryetari i bashkisë, Lefter Alla, ka vendosur të mendojë për shpikjen e “inceneratorit portativ”, pa pasur nevojë të çosh plehrat deri në incenerator, siç ndodh rëndom.

Këtë iniciativë të veçantë e vërteton kjo video e dërguar në redaksinë e “JOQ Albania” ku shihet një punonjëse e pastrimit në Bashkinë Bulqizë, teksa “inceneron” në mënyrë mesjetare plehrat e qytetit dhe shkakton ndotje të madhe.

Kjo punonjëse e pastrimit të qytetit, në mënyrë abuzive, është urdhëruar t’i djegë plehrat dhe të mos zgjedhë një mënyrë më ekologjike për të asgjësuar mbeturinat.

E rëndësishme është që në Bashkinë Bulqizë punohet, pastaj ajri i ndotur që thithin banorët është çështje, që si duket nuk i përket kryetarit Lefter Alla. Në fund të fundit, në fushatë ai nuk ka pranuar rritjen e cilësisë së diellit, e aq më tepër të ajrit…

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit