Shkencëtarët zbulojnë moshën maksimale që mund të jetojë një njeri

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.02.2023, 00:27

Kushdo që arrin në të 80-at, të 90-at apo edhe 100-vjetorin e ditëlindjes zakonisht konsiderohet se ka pasur një jetë të mirë të gjatë, por sipas shkencëtarëve, njerëzit mund të jetojnë edhe më gjatë se kaq.

Një studim që përfshin mijëra njerëz ka përcaktuar se jeta mund të vazhdojë shumë përtej kufirit 100-vjeçar.

I kryer nga statisticienët në universitetet Erasmus të Tilburgut dhe Roterdamit, studimi shqyrtoi moshën në të cilën vdiqën 75,000 njerëz në Holandë në 30 vitet deri në vitin 2017. Në vend që të fokusoheshin në jetëgjatësinë, studiuesit donin të përcaktonin se sa kohë mund të jetonte një individ i vetëm për aq kohë sa kujdeset për veten e tij dhe nëse jeta e tyre nuk u shkurtua nga një sëmundje ose rrethanë tjetër.

Pasi shikuan moshat që njerëzit në studim ishin në kohën e vdekjes së tyre, studiuesit përcaktuan se jetëgjatësia maksimale e një personi ishte përtej të nëntëdhjetave. Njerëzit janë në gjendje të jetojnë më gjatë se kaq, me gratë që kanë një avantazh të vogël ndaj burrave kur bëhet fjalë për jetëgjatësinë.

Studiuesit thonë se nuk ka gjasa që një njeri të jetojë përtej 115, me një jetëgjatësi maksimale për një femër që arrin në 115.7 vjet, ndërsa meshkujt vlerësohej të arrinin një moshë maksimale prej 114.1 vjeç.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit