Kukës/ Babai mekanik i puth duart djalit: Mos ik nga Shqipëria, mëso zanatin!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 17.02.2023, 18:50

Që nga viti 2013 e deri më sot, më shumë se 930 mijë shqiptarë janë larguar nga Shqipëria në vendet e Europës, por jo vetëm. Nga statistikat, janë të rinjtë ata që kanë zgjedhur të largohen, por nuk mbeten pas edhe mosha më e madhe.

Të ndodhur në këto shifra, prindërit në Shqipëri, i druhen shumë faktit se mos fëmijët e tyre largohen nga vendi, duke rrezikuar jetën, pasi shumë prej të rinjve në vitet e fundit janë larguar me gomone për në Angli.

I tillë është rasti i Afrim Cenaj nga Kukësi. Ai është mekanik në qytetin verior dhe ka një djalë tek të 20-tat. Afrimi tregon për JOQ se po i mëson djalit të tij zanatin e mekanikut dhe po e bind që të mos largohet nga Shqipëria, pavarësisht shpresës së pakët se vendi ynë një ditë do të bëhet si të gjithë vendet e Europës.

Në simbolikë të kësaj, ai ka dërguar një fotografi, teksa i puth duart djalit të tij, pranë biznesit që ka hapur.

“Kjo është një foto e imja me djalin, po i puth duart se nuk dua që të emigrojë. Dua që të luftojmë për vendin tonë dhe jo për emigrimin. Edhe zanatin po ia mësoj djalit”– thotë Afrimi për JOQ!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit