U shpëtua nga rrënojat e tërmetit, i riu nga Turqia bën telefonatën prekëse: A është mirë nëna ime?

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 17.02.2023, 13:30

Tërmeti i 6 shkurtit me magnitudë 7.8 ballë në Turqi la pas 38.044 viktima dhe mijëra të plagosur, teksa u shembën mijëra ndërtesa të banueshme. Në mesin e tragjedisë, u shënuan dhe momente me emocione, kur nga rrënojat që lanë pas lëkundjet e tokës, u nxorën të gjallë, persona që arritën t'i shpëtojnë ditëve plot sfida poshtë banesave të shembura.

Ndërkohë dy burra të moshës 26 dhe 34 vjeç u shpëtuan nga rrënojat në provincën Hatay të Turqisë të enjten mbrëma, 261 orë ose 10 ditë pasi tërmetet goditën provincat jugore të vendit. Ekipet e kërkim-shpëtimit gjetën të gjallë nën rrënoja në rrethin e Antakias Mehmet Ali Sakiroglu, 26 vjeç dhe Mustafa Avci, 34 vjeç.

Dy burrat më pas ata u dërguan në spital. Një nga personat pasi është shpëtuar ka kërkuar të flasë me një të afërm, ku në të, burri dëgjohet duke pyetur: “A është mirë nëna ime?”, përpara se të buzëqeshë ndërsa i afërmi i përgjigjet duke qarë: “Të gjithë janë mirë!”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit