Si u përballën qytetarët e Kosovës me vonesa e çmime të fryra për vizat?

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 17.02.2023, 09:15

Një hulumtim i realizuar nga Kosovo 2.0 ka gjetur se në rastin e Kosovës është bërë shkelje e Kodit të Vizave të BE-së sa i përket pagesave, terminëve dhe kohës së pritjes.

Shumë qytetarë janë përballur me tarifa, vonesa dhe çmime të fryra në kundërshtim me Kodin e Vizave të BE-së. Sipas këtij Kodi cili i rregullon procedurat e aplikimit për viza për vendet e BE-së, është tejet me rëndësi të sigurohet se respektohet “dinjiteti njerëzor dhe integriteti i aplikantëve”.

Asnjë prej më shumë se dhjetëra kosovarësh të intervistuar në Kosovo 2.0 nuk ishte në dijeni të këtij kodi, i cili nuk është i disponueshëm në gjuhën shqipe.

Nga viti 2013 deri në vitin 2015, shumica e vendeve të BE-së e kanë deleguar procesimin e aplikimeve për viza në dy kompani privatë që janë TLS contact dhe VFS Global.

E para i proceson aplikacionet në Kosovë për Zvicër, Luksemburg, Austri, Francë, Belgjikë dhe Holandë për aplikime për viza afatshkurtra. Kjo e fundit përpunon aplikimet për Suedinë, Norvegjinë, Finlandën, Slloveninë dhe Kroacinë. Gjermania i transferon aplikacionet e saj për viza nga Kosova te VisaMetric, e regjistruar në Kosovë, në vitin 2021.

Vendet e BE-së një veprim të tillë e kanë arsyetuar me mungesën e burimeve dhe me përpjekjen e tyre për të ndihmuar procesin e rritjes së aplikimeve dhe dëshirën për të ofruar shërbim me standard më të lartë.

Mirëpo, edhe përkundër kësaj, shumë kosovarë kanë treguar se procesi i aplikimit për vizë ishte përkeqësuar dhe koha e pritjes ishte shtuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit