Në Shqipëri rritet bileta/ Qyteti francez bën falas transportin publik për qytetarët

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 17.02.2023, 08:03

Në Shqipëri, Bashkia jo vetëm që nuk ofron kushtet e duhura në transportin publik, por edhe ka rritur dhe pritet të rrisë biletën e urbanëve. E ndonëse në Shqipëri, qytetarët përballen me probleme nëse zgjedhin të udhëtojnë me urban, në jug të Francës, në Montpellier, kryetari i Bashkisë atje ka vendosur që t’u ofrojë qytetarëve sistem transporti falas.

Nga 21 dhjetori 2023, banorët vendas do të mund të përdorin abonimin falas nëpër rrjetin e autobusëve dhe tramvajit të qytetit. Sipas mediave atje, ky vendim synon të ulë emetimet e karbonit, të reduktojë ndotjen dhe të përmirësojë lëvizjen për banorët e qytetit.

“Duke bërë transportin falas, ne po ndërmarrim një hap të madh dhe të guximshëm në vendosjen e drejtësisë sociale dhe të përparimit, që i shërben tranzicionit ekologjik”, shkroi në Twitter kryetari i bashkisë së Montpellier, Michael Delafosse.

Qyteti në jug të Francës, ka pasur transportin falas në fundjavë që nga shtatori 2020 dhe më pas në vitin 2021, kjo skemë u praktikua çdo ditë të javës për moshat nën 18 vjeç dhe mbi 65 vjeç, por tashmë nga 21 dhjetori 2023 do të jetë falas për të gjithë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit