Anija “peshkaqen”, mjeti i ri ujor që zhytet dhe “kërcen”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.02.2023, 23:33

Inxhinierët në Zelandën e re kanë projektuar një anije të çuditshme ujore që ka formën e një peshkaqeni dhe mund të udhëtojë përgjatë sipërfaqes së ujit dhe disa metra nën të. Anija prototip, e quajtur 'Jet Shark Q Model', ka një shpejtësi maksimale prej 72 km/h, por mund të arrijë deri në shpejtësinë 89 km/h.

Modeli Q, një nga shpikjet më të fundit të Jet Sharks, është një mjet zhytës i projektuar për t'u dukur si një peshkaqen. Anija është e aftë të udhëtojë nën ujë, në nivelin e detit, madje edhe të "kërcejë" në ajër.

Kjo anije në formë peshkaqeni është e përshtatshme për 4 persona dhe ofron dritare të mëdha panoramike për shikim maksimal. Jet Shark thuhet se do të kushtojë midis 200,000 dollarë (165,000 £) dhe 300,000 dollarë (248,000 £) kur të dalë në shitje. Kjo anije është e pajisur me një sërë veçorish sigurie, njëra prej të cilave do ta shohë anijen të kthehet në sipërfaqe nëse humbet fuqinë gjatë zhytjes. Lëvizshmëria e saj do të thotë që edhe nëse e gjithë anija është plotësisht e përmbytur, ajo do të vazhdojë të notojë dhe të vetëdrejtohet.

Kamerat në bord, sensorët dhe sistemi LiDAR ku lazerët dërgojnë pulse të shkurtra që kthehen kur godasin një pengesë ndihmojnë shoferin të qëndrojë i vetëdijshëm për rrethinën e tij gjatë zhytjes. Anija "peshkaqen" është 6 metra e gjatë dhe mund të zhytet nën ujë 1.5 metra.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit