Balenat ngordhin në Qipro, ekspertët tregojnë lidhjen me tërmetin në Turqi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.02.2023, 20:05

Një numër balenash mbetën të ngordhura në brigjet veriore të Qipros javën e kaluar. Autoritetet vendase dyshojnë se vdekjet mund të lidhen me tërmetet masive në Turqinë dhe Sirinë fqinje.

Një grup prej katër balenash me sqep u gjet në plazh në Argaka, Paphos , të enjten. Vendasit arritën t'i kthenin në det tre balena që ishin ende gjallë, ndërsa balena e katërt vdiq. Gjashtë balena të tjera u gjetën të ngordhura të premten midis plazhit Polis dhe Pachyammos.

A kanë lidhje tërmetet në Siri dhe Turqi me vdekjen e balenave në Qipro?

Balenat përdorin tingujt nënujor si mënyrën e tyre kryesore për të komunikuar dhe vlerësuar mjedisin e tyre. Zhurma e oqeanit mund të ndikojë në aftësinë e balenave që zhyten thellë për të lundruar, për të gjetur ushqim dhe për të shmangur grabitqarët. Mendohet se dridhjet sizmike nga tërmetet e fundit në Turqi dhe Siri mund të kenë çorientuar balenat.

Eksperti i peshkimit dhe kërkimit detar, Yiannis loannou tha:

Këto kafshë kanë një sistem ekolokimi i cili ndikohet nga zhurma e detit. Mund të jenë ushtrime ushtarake, dridhje sizmike, zhurmave nga shpimet eksploruese në shtratin e detit ose tërmeti në rajon. Të gjitha këto mund të shkaktojnë stres dhe çorientim te cetacet të cilët mbështeten kryesisht në shqisën e tyre të dëgjimit.

Ekipi i kërkimit të peshkimit mblodhi mostrat e autopsisë nga kufomat dhe disa prej të cilave do të dërgohen jashtë vendit, për të përcaktuar shkaqet e sakta të vdekjes së balenës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit