Ekipet e shpëtimit gjejnë një tenxhere me 150.000 $ në rrënojat e një ndërtese në Turqi

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.02.2023, 18:11

Prej pothuajse 10 ditësh në jug-lindje të Turqisë dhe veri të Sirisë vijojnë kërkimet për gjetjen e të mbijetuarve pas tërmetit katastrofik të 6 shkurtit. Por përveç njerëzve të mbijetuar, ekipet e shpëtimit po gjejnë edhe sende me vlerë nën rrënoja.

Mediat ruse raportojnë se ekipet e shpëtimit rusë kanë gjetur një tenxhere me 150,000 dollarë ndërsa po pastronin rrënojat në një ndërtesë apartamentesh në Turqi. Ky lajm është konfirmuar edhe nga Ministria Ruse e Emergjencave:

Gjatë përpjekjeve të kërkim-shpëtimit ndërsa pastronin rrënojat në një pallat në Turqi, shpëtuesit rusë gjetën një shumë të madhe parash. Ekipet e shpëtimit sqaruan se në procesin e heqjes së një shtrese tjetër rrënojash zbuluan një tenxhere të mbushur me kartëmonedha njëqind dollarëshe.

Ekipet e shpëtimit thuhet se kanë gjetur 150 mijë dollarë dhe i janë dorëzuar policisë lokale për inventarizimin.

Tërmetet në Turqinë juglindore më 6 shkurt lanë më shumë se 36 mijë persona të vdekur dhe më shumë se 80,000 të plagosur, me mbi 6,400 ndërtesa të shkatërruara. Përpjekjet e shpëtimit dhe pastrimit në zonat e goditura nga fatkeqësia po vazhdojnë.

Российские спасатели в Турции нашли в кастрюле больше 100 тысяч долларов при разборе завалов • Портал «Картотека»

Российские спасатели нашли 150 тыс долларов наличными под завалами дома в Турции – Москва 24, 14.02.2023

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit