Qeni i ikën pronares, udhëton 100 milje me një taksist të panjohur

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.02.2023, 02:08

Një qen në Mbretërinë e Bashkuar pati një ditë mjaft aventureske pasi u nda nga pronarja e tij gjatë një shëtitjeje dhe bëri 100 milje me taxi deri në aeroportin e Mançesterit.

Një Cavapoo tre vjeçar i quajtur Ralph u zhduk ndërsa pronarja e tij Georgia Crewe ishte duke biseduar me një shok të hënën në mëngjes. Ndërsa ajo po kërkonte për qenin e saj, nuk e mendonte kurrë se ai kishte hipur në një taksi që ishte nisur për në aeroportin e Mançesterit.

Taksisti nuk mund të kontaktonte askënd pasi qeni Ralph nuk kishte shenja identifikimi. Kështu, ai vendosi ta merrte qenin me vete për një udhëtim të gjatë. Pasi i zbriti pasagjerët në aeroport, ai e mori Ralphin në shtëpi dhe shkoi për të gjurmuar pronarët e qenit. Në këtë kohë, pronarja e qenit postoi në Facebook lajmin për zhdukjen e Ralph-it me foto dhe vendndodhjen e fundit të njohur, duke kërkuar ndihmë.

Pasi taksisti e kontaktoi, ajo shkoi me makinë drejt shtëpisë së tij dhe e ktheu Ralphin në shtëpi. Pronarja e tij tha:

Ai kurrë nuk ka bërë diçka të tillë më parë. Dhe as që e kisha menduar. Më bëri shumë përshtypje që ai kishte sensin të hipte në taksi. Ai i do njerëzit dhe nuk ka frikë nga askush.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit