Sizmologu grek vazhdon me parashikimet: Mund të ketë një lëkundje të fortë në afërsi të Stambollit

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14.02.2023, 22:19

Mundësia e një lëkundjeje të fortë në Stamboll është temë diskutimi mes sizmologëve prej vitesh. Profesori grek i Sizmologjisë, Manolis Skordilis duke folur për mediat tha se kjo mundësi është një “sekret i përbashkët”.

Ka një pjesë të thyerjes së Anadollit verior, përgjatë së cilës duket se nuk ka pasur lëvizje atje në të kaluarën e afërt dhe kjo lëvizje do të shoqërohet me një tërmet të fortë pranë Stambollit.

Sizmologët turq shprehin gjithashtu shqetësimin e tyre të fortë për goditjen e Enceladusit në Stamboll, ata thjesht nuk mund ta marrin me mend se kur, pasi e marrin të mirëqenë se do të ndodhë. Në lidhje me Greqinë dhe nëse një tërmet i madh i mundshëm do të prekë Stambollin, Skordilis u përgjigj se kjo "do të varet nga forca e saj".

Sukru Ersoy, profesor i Gjeologjisë në Universitetin Teknik Yildiz tha:

Pyetja e vërtetë nuk është nëse do të ndodhë një tërmet i fortë në Stamboll, por kur do të ndodhë. Me të dhënat që kemi për tërmetet e mëparshme dhe disa modele, mund të themi se tërmeti i Stambollit është afër. Nuk do të habitemi nëse godet…

Me të njëjtin mendim u pajtua edhe profesori gjerman i gjeofizikës Dietrich Lange:

Situata në Stamboll nuk është aspak e mirë. Pyetja nuk është nëse do të ketë tërmet në Stamboll, por kur. Ndoshta nesër, ndoshta pas 50 vjetësh ose ndoshta do të zgjasë më shumë.

Profesori turk Naci Gyorur deklaroi se probabiliteti i një tërmeti kaq të madh, që korrespondon me tërmetin e fundit të dyfishtë vdekjeprurës në Turqi, është 80%. Pas tërmetit të vitit 1999, ai kishte thënë se probabiliteti i një tërmeti tjetër të madh në Stamboll brenda 30 viteve të ardhshme ishte 62%.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit